اخبار و مقالات

تنظیم لایحه بودجه وزارت نیرو

لایحه بودجه 106 هزار میلیارد ریال وزارت نیرو

1397/10/28

محسن بختیار ، با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال ۹۸ برای وزارت نیرو و واحد‌های زیرمجموعه آن حدود ۱۰۶ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است، گفت: برای بودجه سال آینده اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت نیرو و دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه نسبت به قانون سال ۹۷ رشد هفت درصدی داشته و به حدود ۶ هزار و ۹۶ میلیارد تومان رسیده است.


معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو اضافه کرد: در لایحه بودجه سال ۹۸ بسته‌های مشارکت عمومی و خصوصی برای اجرای طرح‌های منتخب با اولویت طرح‌های نیمه تمام و آماده بهره‌برداری یا پروژه‌های تکمیل شده شامل ارائه تسهیلات بانکی با نرخ ترجیحی، خرید تضمینی محصول تولیدی، ارائه تضامین حاکمیتی برای تامین مالی خارجی، موافقت با ترهین اموال و یا محل اجرای طرح توسط سرمایه‌گذار غیردولتی در تبصره ۱۹ لایحه پیش‌بینی شده است.


بختیار تبصره ۱۹ را راهکاری برای مشارکت بخش خصوصی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام دولت دانست و افزود: در لایحه بودجه سال ۹۸ بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب تولیدی توسط بخش خصوصی پیش‌بینی شده است. همچنین برای آبرسانی روستایی نیز ۲۰۰ ریال به ازای هر مترمکعب عوارض آب مصرفی شهروندان و ۵۶۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک داریی‌های سرمایه‌ای دیده شده است. ایجاد ردیف متمرکز ملی برای آبرسانی روستایی از جمله اقداماتی است که در ابتدای دولت یازدهم انجام شد و اعتبارات آن طی سال‌های گذشته تقویت شده است.


معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بررسی توزیع اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای صنعت آب و برق بیانگر توجه ویژه به «انجام تعهدات وزارت نیرو در قبال بخش غیردولتی تولید کننده آب و برق»، «توجه ویژه به اقدامات نرم‌افزاری برای تعادل بخشی و جبران تراز منفی سفره‌های آب زیرزمینی»، «اولویت به اتمام رساندن طرح‌های مصوب در سفر‌های مقام معظم رهبری و دولت» و «نگاه ویژه دولت به شهروندانی که در سال‌های اخیر تامین آب و برق آن‌ها دچار چالش شده بود» می‌باشد.


بختیار افزود: با توجه به اولویت تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های اقتصاد مقاومتی بیش از ۷۳۴ میلیارد تومان اعتبارات وزارت نیرو در فصول آب و آبفا برای تکمیل این طرح‌ها در سال ۹۸ توزیع شده است.


معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو ادامه داد: برای تکمیل و بهره‌برداری ۱۷۹ طرح مصوب سفر‌های استانی دولت تدبیر و امید در فصول آب و آبفا بیش از دو هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان در سال آینده اعتبار اختصاص یافته است.


وی در پایان تاکید کرد: در توزیع اعتبارات فصل منابع آب وزارت نیرو در لایحه بودجه سال ۹۸ حدود ۱۷ درصد اعتبارات این فصل برای اقدامات نرم‌افزاری شامل تعادل بخشی و جبران تراز منفی آب‌های زیرزمینی، علاج بخشی سفره‌های آبی، مرمت و بازسازی تاسیسات و ساماندهی رودخانه‌ها و سواحل اختصاص یافته است.